Для того, щоб краще розуміти потреби своїх читачів, редакція розповсюджує журнал методами дірект мейлу – безкоштовно розсилає лише тим, хто заповнив Заявку

ЗАЯВКА на отримання електронної версії журналу «Стратегія розвитку»

Децентралізація є шляхом України до Європейсько Союзу

Геннадій ЗУБКО

Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України

1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів України затвердив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Для успішної реалізації реформи Урядом було розроблено, а парламентом прийнято понад 30 законів та інших нормативно-правових актів. Це дозволило здійснити бюджетну та податкову децентралізацію і реалізувати 8 тисяч проектів регіонального розвитку. Сьогодні в Україні розпочато процес стратегічного планування регіонального розвитку на наступний плановий період – 2021-2027 рр. Ця робота проводиться на засадах європейської методології смарт-спеціалізації.

Розширення прав
і можливостей громадян
та громад України

Програма «U-LEAD з Європою» співфінансується Європейським Союзом та країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Одним з головних успіхів Програми стало формування пулів експертів в усіх регіонах України та створення Центрів розвитку місцевого самоврядування, які стали каталізаторами реформи. Внесок Програми також полягає у сприянні регіональному розвитку, розвитку спроможності громад, покращенню надання адміністративних послуг, наданню підтримки секторальним реформам, впровадженню в Україні системи електронного врядування.

Що означає «Втілювати політику регіонального та місцевого розвитку»?

Грехем МЕДОУЗ

Радник з питань регіональної політики ЄС Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою»

Будь яка політика – це нероздільний упорядкований процес, який починається з усвідомлення потреб громадян і закінчується одержуваними громадянами вигодами. При цьому політика потребує підтримки і це означає, що громадяни повинні мати можливість бачити, що вона приносить їм саме ті переваги, яких вони потребують. Одночасно політична спільнота повинна забезпечувати політику істотним підтримуючим консенсусом, а бюрократія повинна бути простою, прозорою, швидкою в роботі, з чітким розподілом відповідальності і підзвітності.

Згуртованість та безпека

Анатолій ТКАЧУК

Радник із законодавчого забезпечення нової державної регіональної політики Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою»

Протягом 2014-2015 років було ухвалено два стратегічно важливих документи: Закон «Про засади державної регіональної політики» та Державну стратегію регіонального розвитку на період до 2020 року, в яких вперше єдність українського простору було визначено стратегічним завданням державної регіональної політики. Але затримка в ухваленні інших необхідних законів не дозволяє завершити реформу децентралізації і створює загрози зростання асиметрії в розвитку окремих громад і територій. Тому ухвалення закону «Про засади адміністративно-територіального устрою» є критично важливим і першочерговим завданням на 2019 рік.

Рівний-Рівному: навчальний інструмент для розвитку партнерства з ЄС

Яна МАХЛЯНКІН

Радник керівника Програми «U-LEAD з Європою»

Софія ОЛІЙНИК

Молодший радник Програми «U-LEAD з Європою»

Марія ПАВЛОВА

Молодший радник Програми «U-LEAD з Європою»

Ініціатива «Рівний-Рівному» наблизила українські громади та регіони до партнерів з ЄС. Для участі у програмі були вибрані подібні за розміром, складом і структурою 3 муніципалітети (об’єднані територіальні громади) та 2 регіони з України та з країн-членів ЄС. В рамках навчальних візитів близько 70 українців у складі п’яти груп відвідали колег з ЄС для вивчення їх досвіду у наступних сферах: енергоефективність, розвиток малого та середнього бізнесу, сільський розвиток, туризм, розвиток освітньо-культурного простору. Започатковане партнерство надало додатковий поштовх для прискорення реформи місцевого самоврядування в Україні.

Системний підхід
до інструментарію
залучення інвестицій

Артур БОЙКО

Начальник Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності Запорізької облдержадміністрації

Різноманітність джерел і форм залучення інвестицій вимагає від організаторів інвестиційної діяльності на регіональному рівні відповідних різнопланових теоретичних знань і практичних навичок. Але такі високопрофесійні знання і навички не можуть бути отримані і розвинуті без відповідних інституцій, які займаються конкретними формами залучення інвестицій на постійні основі. А це визначає необхідність не тільки підвищувати компетенцію окремих фахівців, а й розвивати всю екосистему залучення інвестицій.

Осяжний «Горизонт 2020»: що говорять цифри, або кому в Україні жити добре?

Валерій НЕДБАЙ

Менеджер відділу розвитку бізнесу KPMG в Україні, співзасновник ГО «Асоціація проектних менеджерів України»

Програма «Горизонт 2020» – це наймасштабніша і висококонкурентна програма ЄС, присвячена дослідженням та інноваціям, яка працює для України вже понад три роки. Попри те, що інноваційний і дослідницький потенціал українських підприємств та організацій не поступається європейському, вітчизняні підприємства та організації поки що змогли залучити з цієї програми лише 20,97 млн євро, що майже вдвічі менше, ніж розмір внеску, який повинна зробити Україна в бюджет програми до 2020 року. Тому у найближчі два роки Україна повинна забезпечити якісний стрибок і активізувати участь інноваційних компаній у Програмі «Горизонт 2020».

Широкомасштабна смарт-спеціалізація України

Ніно ДАМЕНІЯ

Експерт команди підтримки реформ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

З 2014 року офіційні директиви ЄС визначали дотичність до S3 (Smart Specialisation Strategy) обов’язковою умовою для підтримки науково-дослідних проектів та рекомендованою умовою у сфері підвищення конкурентоспроможності регіонів. У 2018 році Уряд України вніс зміни до порядку розроблення стратегій регіонального розвитку, відповідно до яких не менше однієї стратегічної цілі у рамках стратегії має визначатися на засадах смарт-спеціалізації. Для цього у кожному регіоні необхідно знайти правильну людину, групу осіб чи організацію, які можуть об’єднати головних стейкхолдерів в регіоні і стануть двигуном впровадження S3.

Новий механізм
бюджетної підтримки інновацій

Володимир СТАВНЮК

Голова правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи

Фонд підтримки винаходів – це експериментальний проект з державного стимулювання створення і використання винаходів та промислових зразків, ноу-хау та інших результатів інтелектуальної творчої діяльності. Проект реалізується Міністерством економічного розвитку і торгівлі України разом з Державною інноваційною фінансово-кредитною установою із загальним бюджетом 100 млн грн. Переможці конкурсу з відбору учасників проекту зможуть отримати гранти у вигляді консалтингових послуг на суму до 500 тис. грн, а також фінансову допомогу від держави у розмірі до 2 млн грн для формування статутного капіталу.

Підвищення ресурсного потенціалу регіонів – ключ до залучення інвестицій

Уляна ХРОМ'ЯК

Заступниця голови Наглядової ради UkraineInvest

Олексій ІВАНЧЕНКО

Представник UkraineInvest у Східній Україні

Державна установа «Офіс із залучення та підтримки інвестицій» UkraineInvest у співпраці з Мінекономрозвитку та Мінрегіоном за підтримки Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою» провели опитування місцевих органів виконавчої влади щодо рівня обізнаності з питань інвестицій та їхньої ролі для розвитку регіону, а також рівня готовності до роботи над залученням прямих іноземних інвестицій. Отримані дані дозволили побачити цілісну картину, розробити практичні рекомендації щодо посилення інституційного забезпечення процесу залучення, супроводу та обслуговування інвесторів на національному та регіональному рівні.

Міжнародний досвід запровадження партиципаторного бюджету на загальнонаціональному рівні

Віктор МАЗЯРЧУК

Керівник Офісу фінансового та економічного аналізу у ВРУ

Роман СЛОБОДЯН

Економіст Офісу фінансового та економічного аналізу у ВРУ

Партиципаторний бюджет (громадський бюджет, або бюджет участі) – це демократичний процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен житель громади вирішує, у який спосіб витрачати частину місцевих чи державних ресурсів. Сьогодні ця успішна практика застосовується в більш ніж 40 країнах світу надаючи можливість реалізації ініціатив, які є необхідними для громад. Практичний досвід Португалії, Шотландії та інших країн підтверджує, що розподіл великих обсягів коштів за допомогою партиципаторного бюджету вже не є утопічною мрією, а ефективно використовується і розвивається як на місцевому і регіональному, так і на національному рівні.

Бюджет участі
Полтавської області:
від ідеї до успіху

Олександр БІЛЕНЬКИЙ

Голова Полтавської обласної ради

Бюджет участі Полтавської області – це перший в Україні проект, що реалізується в масштабі області. Час показав, що Бюджет участі області став необхідним для сільських громад – адже відкрив можливість кожному мешканцю реалізувати суспільно значущі ініціативи у тій чи іншій локації. За 2 роки з усіх районів Полтавської області на конкурс було подано 484 проекти, з яких 102 стали переможцями. На умовах співфінансування з обласного бюджету було виділено 2 млн грн на реалізацію 42 проектів у 2017 році, а у 2018 році бюджет участі склав вже 6 млн грн, за які було реалізовано 60 проектів.

Центр малоінвазивної хірургії у Трускавці

Андрій КУЛЬЧИНСЬКИЙ

Трускавецький міський голова

Місто Трускавець є найвідомішим лікувальним курортом України: тут функціонує близько сімдесяти санаторіїв і пансіонатів, сформований замкнутий цикл надання медичної допомоги від сучасної діагностики до лікування та реабілітації в санаторіях. З метою розвитку медичного туризму та розширення переліку медичних послуг на базі міської лікарні планується створення Центру малоінвазивної хірургії (що забезпечує мінімізацію ступеня травмування тканин). Проект планується реалізувати на засадах державно-приватного партнерства і міськвиконком вже оголосив конкурс з пошуку приватного партнера, який візьметься за створення Центру.

Підготовка управлінських кадрів з питань місцевого економічного розвитку

Олександр ІГНАТЕНКО

Старший експерт проекту «Партнерство для розвитку міст», доцент кафедри економічної політики та врядування НАДУ, д.н.держ.упр., к.е.н.

Нещодавно Національною академією державного управління при Президентові України і Проектом міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС) було підписано Меморандум про співпрацю, в результаті виконання якого було створено «Професійну програму підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з місцевого економічного розвитку». Цю програму вже погоджено з Національним агентством України з питань державної служби і у другій половині 2019 року розпочнеться її впровадження.

Нове цифрове обличчя громади: як створити сучасний вебсайт

Віктор ГУРСЬКИЙ

Виконавчий директор ГО «SocialBoost»

Громадська організація SocialBoost вже понад 6 років займається створенням ІТ-рішень, які покликані полегшити життя та створити нове цифрове обличчя України. Ґрунтуючись на власному досвіді розробок інформаційних продуктів для державного та некомерційного сектору, та усвідомлюючи ключові принципи створення якісного сайту для громади, SocialBoost розробив платформу DOSVIT, щоб допомогти громадам створювати сучасні веб-сайти, адаптувати їх під свої потреби, демонструючи свою унікальність та підсилюючи інвестиційну привабливість об’єднаних територіальних громад.

Українські «brains» – спільний проект влади, бізнесу та громади

Артур ГАРСЛЯН

Власник групи компаній Global Genesis, засновник Investment Business School

В Запоріжжі вже третій рік поспіль працює регіональна бізнес-школа «Investment Business School», якій вдається сконцентрувати енергію бізнесу та влади на розвиток інтелектуального та управлінського потенціалу громади. За 2-3 місяці інтенсивних навчальних сесій бізнес-школа готує близько трьох десятків «універсальних бійців», які здатні або ефективно зробити перші кроки у створенні та розвитку власної справи, або суттєво підсилити управлінську команду вже діючого бізнесу. Досвід проведення Investment Business School підтверджує тезу, що високотехнологічні українські «brains» спроможні побудувати у нашій державі економіку знань.

Супутниковий моніторинг як дієвий інструмент для підвищення прозорості та ефективності управління земельними активами в Україні

Наталя БОРОТКАНИЧ

Координатор проектів EOS Data Analytics

Олександр САКАЛЬ

Керівник з розвитку бізнесу за напрямком «Сільське господарство» EOS Data Analytics

Метою 5-річної програми «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», ініційованої Світовим Банком за фінансової підтримки ЄС, є створення передумов для прозорого функціонування ринку сільськогосподарських земель. Одним із компонентів програми є застосування космічних технологій для моніторингу цільового використання землі, який реалізує компанія EOS Data Analytics. В Україні компанія не тільки має декілька офісів і співпрацює з провідними університетами та науково-дослідними інститутами, а й відкрила R&D центр.

Регіональний розвиток: використання хмарних технологій в екологічному секторі України

Микола КОЗИР

Координатор проекту EOS Vision

Олексій КУБАРЬ

Координатор проекту «Реформа управління на сході України»

Прийняття субрегіональної стратегії поводження з відходами для Полтавської області має на меті оптимізувати збір відходів та мінімізувати їх негативний вплив на навколишнє середовище та здоров’я людини. Для моніторингу стану діючих звалищ, ефективного управління процесами та прийняття оптимальних рішень наразі існує інструмент візуалізації даних – хмарний продукт Vision, який дозволяє подивитися на проблему «зверху» та вирішити низку прикладних задач з візуалізації та аналітики геопросторових даних.

Мелітополь серед лауреатів престижної премії «UNESCO Learning City Award 2019»

Сергій ПРИЙМА

Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Мелітопольської міської ради

Наталя ІВАНОВА

Заступник голови Громадської організації «Українська асоціація міст, що навчаються»

У січні 2019 року Інститут ЮНЕСКО з освіти упродовж життя оголосив результати конкурсу на здобуття Премії «UNESCO Learning City Award 2019». Серед 10 міст-лауреатів Премії з країн по всьому світу – таких, як Данія, Китай, Греція, Єгипет, Малайзія, Нігерія, Колумбія, Мексика і Корея, є і українське місто Мелітополь. Місто продемонструвало реальний прогрес у підтримці освіти упродовж життя і стало єдиним в Україні містом лауреатом Премії ЮНЕСКО «Місто, що навчається» – містом, яке ефективно використовує свої ресурси в кожній зі сфер своєї діяльності.

3D кухня Майбутнього

Владислав АРТАМОНОВ

CEO Flasty

Компанія Flasty стала одним з переможців конкурсу українських стартапів і отримала можливість продемонструвати свої досягнення на найбільшій міжнародній виставці електроніки CES у Лас-Вегасі. Компанія вже кілька років займається розробкою і виробництвом 3D принтерів на території України та їх продажем в країни Європи та СНД. Однією з останніх розробок є харчовий 3D принтер «Chockola3d», створений для друку шоколадом, а також харчовими сумішами: кремами, пастами, плавленими сирами, паштетом та іншими схожими за консистенцією продуктами.

Нова платформа ефективної інформаційної взаємодії

Роман ТИШКУН

Начальник відділу служби містобудівного кадастру Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради

Фахівцями компанії «SOFTPRO», Національного університету водного господарства та природокористування та Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради введено в дію публічний геопортал міста Рівне. Геопортал надає користувачам інформацію з системи «Містобудівний кадастр», завдяки чому суттєво зменшилась кількість звернень до міської ради із запитами на отримання інформації. Геопортал став платформою ефективної інформаційної взаємодії між підрозділами міськвиконкому, підприємцями, звичайними громадянами.