Група радників спільно з представниками Мінрегіону та ПРООН обговорили реалізацію в Україні цілей сталого розвитку

RDPA jointly with representatives of Minregion and UNDP discussed the implementation in Ukraine of the Sustainable Development Goals (SDGs)

1 січня 2016 року офіційно вступили в силу Глобальні цілі сталого розвитку на період до 2030 року, прийняті світовими лідерами у Нью-Йорку на 70-й ювілейній сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2015 року.

17 визначених «Цілей сталого розвитку» (ЦСР) спираються на досягнення в реалізації «Цілей розвитку тисячоліття» і продовжують їх, спрямовуючи зусилля на подолання всіх форм бідності, на боротьбу з нерівністю та на усунення негативних проявів кліматичних змін. Це відповідає визначенню сталого розвитку, як такого економічного та соціального розвитку, що дозволяє задовольняти потреби нинішнього покоління, не завдаючи при цьому шкоди можливостям, що залишаються у спадок майбутнім поколінням для задоволення їх власних потреб.

Нові ЦСР унікальні тим, що закликають до дій всі країни: бідні, багаті, з середнім рівнем доходу – щоб сприяти процвітанню та захисту планети. У цілях визнається, що подолання бідності повинно реалізовуватися спільно із стратегіями, що сприяють економічному зростанню і задовольняють ряд соціальних потреб, включаючи освіту, охорону здоров'я, соціальний захист, а також можливості працевлаштування, боротьбу з кліматичними змінами та захист навколишнього середовища.

Хоча 17 глобальних ЦСР, які охоплюють 169 завдань, не є юридично обов'язковими – ООН очікує, що уряди візьмуть на себе відповідальність і створять національні умови для їх досягнення. Саме тому Міністерство економічного розвитку та торгівлі України із залученням зовнішніх експертів підготувало Національну доповідь «Цілі сталого розвитку: Україна», яку схвалила Міжвідомча робоча група високого рівня, до якої увійшли 17 представників міністерств та відомств на рівні заступників міністрів.

У доповіді, яку було представлено 15 вересня 2017 року, наведені результати адаптації глобальних ЦСР до українських реалій – вона включила 17 цілей, які по спрямованості співпадають з глобальними ЦСР:

 1. Подолання бідності
 2. Подолання голоду, розвиток сільського господарства
 3. Міцне здоров’я і благополуччя
 4. Якісна освіта
 5. Гендерна рівність
 6. Чиста вода та належні санітарні умови
 7. Доступна та чиста енергія
 8. Гідна праця та економічне зростання
 9. Промисловість, інновації та інфраструктура
 10. Скорочення нерівності
 11. Сталий розвиток міст і громад
 12. Відповідальне споживання та виробництво
 13. Пом’якшення наслідків зміни клімату
 14. Збереження морських ресурсів
 15. Захист та відновлення екосистем суші
 16. Мир, справедливість та сильні інститути
 17. Партнерство заради сталого розвитку

Для кожної з перелічених цілей визначені конкретні завдання і показники моніторингу – загалом «Цілі сталого розвитку: Україна» включають 86 завдань національного розвитку та 172 індикатора, по яким заплановані цільові значення, яких необхідно досягти у 2020, 2025 і 2030 роках.

Досягнення кожної з зазначених цілей у тій, чи іншій мірі пов’язане з реалізацією державної стратегії регіонального розвитку, але найбільший зв’язок з нею має ціль №11 «Сталий розвиток міст і громад».

У документі ООН вона має більш деталізоване формулювання: «Забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості й екологічної стійкості міст і населених пунктів» – адже сьогодні світ охоплений урбанізацією, яка супроводжується проблемами: доступу до прийнятного за ціною житла, забезпечення мешканців послугами громадського транспорту, підвищення швидкості і безпеки дорожнього руху, збільшення забруднення атмосферного повітря викидами вихлопних газів автотранспорту, складнощами організації поводження з твердими побутовими відходами з метою не тільки утилізації, а й повторного їх використання.

У той же час міста і населені пункти є скарбницями культури і саме органи місцевого самоврядування відіграють значущу роль у виявленні та збереженні матеріальної та нематеріальної культурної спадщини для майбутніх поколінь. Крім того жодне місто не є ізольованим: міські органи самоврядування повинні співпрацювати з своїми сільськими колегами, щоб міста працювали у гармонії з сільськими територіями, з яких вони отримують продовольство і природні ресурси.

У Національній доповіді Ціль №11 «Сталий розвиток міст і громад» серед інших включає наступні завдання:

 • Забезпечити розробку і реалізацію стратегій місцевого розвитку, спрямованих на економічне зростання, створення робочих місць, розвиток туризму, рекреації, місцевої культури і виробництво місцевої продукції;
 • Забезпечити розвиток поселень і територій виключно на засадах комплексного планування та управління за участю громадськості.

Це ті напрямки, які охоплює своєю діяльністю наша Група радників з підтримки впровадження державної регіональної політики Програми «U-LEAD з Європою» – тому вже сьогодні ми готові допомагати областям оновлювати стратегії регіонального розвитку таким чином, щоб вони відповідали завданням і показникам, визначеним у Національній доповіді «Цілі сталого розвитку: Україна».

Липень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Теги: