Джерело

ukrinform

Розвиток громад напряму залежить від планування території

Розвиток громад напряму залежить від планування території — Ткачук

Об'єднані територіальні громади мають розробляти документацію з просторового планування для повноцінної реалізації стратегій свого розвитку, сприяння бізнесу та залученню інвестицій.

Про це заявив радник із законодавчого забезпечення нової державної регіональної політики Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми "U-LEAD з Європою" Анатолій Ткачук на презентації посібника з просторового планування, виданого за підтримки Програми, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Важливо розуміти, як такі ресурси, як кошти, майно, людські ресурси можуть бути використані в часі та просторі. Для використання часу є стратегія розвитку, які зараз розробляють в ОТГ, а стратегія розвитку в часі має бути накладена на простір, тоді ОТГ отримають документ, який визначатиме, що ОТГ хоче зробити і де може це зробити", - сказав Ткачук.

Він зазначив, що з 1990 року площа забудованих територій в Україні зросла майже в 6 разів - з 6,5 тис. кв. км у 1990 році до 33, 5 тис. кв. км у 2018 році. Така динаміка призвела до того, що громадам бракує землі для залучення інвестицій.

"Тому громадам передаються нові землі за межами населених пунктів - сільськогосподарського призначення, але є побоювання, що ці землі можуть бути приєднаними до тих 33,5 тис. кв. км вже забудованої території і знову земель буде не вистачати. Треба розпочати планувати територію логічно, розумно, аби забезпечити максимальний комфорт і безпеку мешканцям. Ця робота кореспондується з децентралізаційною реформою, метою якої є комфортне і безпечне середовище для проживання людини", - наголосив Ткачук.

Як зазначила радник з просторового планування Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми "U-LEAD з Європою" Тетяна Криштоп, зараз на розгляді Верховної Ради перебуває законопроект №6403 про внесення змін до закону про містобудівну діяльність, яким пропонується надати ОТГ можливість планувати свою територію як у межах населених пунктів, так і поза ними.

"В цьому документі вперше вводиться поняття просторового планування - це поєднання документів, які називаються в Україні містобудівними, документів стратегічного планування, а також землеупорядної документації. На жаль, відомчі розбіжності між різними міністерствами не дозволяють вкласти такий зміст у термін "просторове планування", і тому законопроект трактує цю діяльність як аналогічну містобудуванню. Тобто, це дії виконавчої влади місцевого самоврядування з перспективного визначення функцій території", - сказала Криштоп.

Водночас вона зазначила, що нині у громадах рівень забезпеченості фахівцями з містобудування та планування не сягає навіть 50%, а з наявних лише 30% мають відповідну професійну освіту. Тож за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" було видано посібник з питань просторового планування.

"Ми вважаємо, що цим інструментом можемо дати громадам відповідь на питання, що робити, якщо вони розуміють, що цим потрібно серйозно займатися, щоб поставити плани розвитку своїх територій на вищий рівень і оформити його такими документами, які створюють умови для розвитку", - зауважив керівник Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми "U-LEAD з Європою" Маттіас Моргенер.

Друкований посібник можна отримати в Будинку децентралізації в Києві, у регіонах - у Центрах розвитку місцевого самоврядування, які створені за підтримки Програми "U-LEAD з Європою". Він доступний і в електронному вигляді.

Презентація посібника з просторового планування за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" / Фото: Худякова Олена. Укрінформ

Програма "U-LEAD з Європою" спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Вона підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Джерело

ukrinform