Всеукраїнська мережа фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ за підтримки Групи радників видала 12-й номер журналу «Стратегія розвитку»

All-Ukrainian network of experts and practitioners on regional and local development with the support of RDPA published Strategy for Development magazine, number 12

Для того, щоб краще розуміти потреби своїх читачів, редакція розповсюджує журнал методами дірект мейлу – безкоштовно розсилає лише тим, хто заповнив заявку Підписатися

Державна регіональна політика – стратегія розвитку!

Група радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою»

У «Будинку Децентралізації» відбувся круглий стіл з питань регіонального розвитку і подальших шляхів впровадження державної регіональної політики. Під час дискусії фахівці Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми «U-LEAD з Європою» висловили свої думки щодо ключових компонентів державної регіональної політики: законодавчого забезпечення і нормативно-правової бази; системи планування регіонального розвитку; фінансування регіонального розвитку; реалізації проектів регіонального розвитку; моніторингу та оцінювання впливу; діяльності інституцій з управління і координації державної регіональної політики та регіонального розвитку.

Регіональна та місцева політика малого і середнього підприємництва: від теорії до сталого розвитку

Ольга Красовська

Старший консультант проекту FORBIZ з питань політики розвитку МСП

14 червня 2019 року у Києві відбулася Всеукраїнська конференція «Регіональна та місцева політика розвитку МСП: від теорії до сталого розвитку». Конференція проводилась Міністерством економічного розвитку та торгівлі України за підтримки проекту FORBIZ | EU4Business у партнерстві з Програмою «U-LEAD з Європою», що фінансуються Європейським Союзом. Конференція продемонструвала необхідність подальшої розбудови системи підтримки малого і середнього підприємництва через покращення доступу до інформації, фінансування, інфраструктури та популяризації культури підприємництва в Україні.

Коли децентралізація стає стилем життя

Олександр Свистун

Голова правління установи «Центр розвитку місцевого самоврядування»

Міжнародні експерти вважають децентралізацію однією з найуспішніших реформ в Україні. Значний внесок в проведення децентралізації зробили фахівці установи «Центр розвитку місцевого самоврядування», створеної за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Регіональні представництва «Центру розвитку місцевого самоврядування» працюють в кожній з 24 областей: інформують, навчають і консультують – роблять все, щоб прискорити процес формування об’єднаних територіальних громад.

Керівники відокремлених підрозділів установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» в регіонах

Установа «Центр розвитку місцевого самоврядування» була створена 13 жовтня 2016 року. Мета її діяльності – сприяння зміцненню спроможності громад на центральному, регіональному та місцевому рівнях для реалізації Мінрегіоном нової державної регіональної політики і проведення реформи децентралізації. Для цього у всіх обласних центрах України створені 24 відокремлені підрозділи Установи, які надають органам місцевого самоврядування широкий спектр інформаційних, юридично-консультаційних та організаційних послуг, а також проводять різноманітні навчальні та просвітницькі заходи.

Добрі новини

Катерина ПАРИГІНА

Менеджерка проектів ГО «Інтерньюз-Україна», експертка Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні»

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України вже четвертий рік поспіль проводить Всеукраїнський конкурс журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади». Мета конкурсу: підсилення інтересу засобів масової інформації до реформи децентралізації і поширення позитивного досвіду її впровадження. Партнерами конкурсу виступають: Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» та ГO «Інтерньюз-Україна».

СІРЕ: Демократія є сильною за умови, коли сильним є приватний сектор

Наталія ЖУГАЙ

Керівник проектів та програм Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)

Центр міжнародного приватного підприємництва (CIPE) зміцнює демократію в усьому світі шляхом розвитку приватного підприємництва та ринкових реформ. CIPE — один з чотирьох головних інститутів Національного фонду розвитку демократії (NED, США) і некомерційний філіал Торгової палати США. Понад 25 років CIPE працює з лідерами ділового співтовариства, політиками і журналістами, створюючи інститути громадянського суспільства. В Україні CIPE виступив незалежним фасилітатором процесу формування Національної бізнес-коаліції, в якій об’єднались 88 бізнес-асоціацій України.

Індустрія 4.0 та регіональні стратегії розвитку

Олександр ЮРЧАК

Генеральний директор Асоціації підприємств промислової автоматизації України

Під «Індустрією 4.0» розуміють наступний етап цифрової трансформації виробничих підприємств, що супроводжується прискореним впровадженням технологій, таких як промисловий інтернет речей, аналітика великих даних, штучний інтелект, нове покоління роботів, доповнена реальність тощо. Разом це веде до кращої синергії виробничих та інформаційних технологій, зміни бізнес-моделей і значного прискорення інноваційного розвитку. Сфера впливу «Індустрії 4.0» відноситься не тільки до промислових виробництв, але також до цифровізації подібних технологічних процесів в енергетиці, нафтогазовій галузі, транспорті, логістиці.

Геоінформаційний процесинговий центр – сучасний інструментарій для управління ресурсами ОТГ

Валентин ПАРАХІН

Директор ТОВ «БломІнфо-Юкрейн»

Сьогодні об’єднані територіальні громади не мають повної та актуальної інформації про наявні ресурси: земельні ділянки, корисні копалини, інженерні мережі, виробничий потенціал. Вони не володіють методологією та геоінформаційним програмним забезпеченням для використання такої інформації у своїй роботі. Компанія «БломІнфо-Юкрейн» розробила методику і програмне забезпечення регіональних геоінформаційних процесингових центрів, які здатні суттєво підвищити ефективність управління ресурсами громад.

Україна 2030: Роль університетів для суспільства та економіки

Микола СКИБА

Експерт з питань освіти Українського інституту майбутнього

Університет є особливим феноменом цивілізації – результатом тривалої еволюції. Як організація, університет має три нерозривні іпостасі: культурну, соціальну та економічну. Університет 2030 повинен: забезпечувати навчання, особистісне та професійне зростання членів університетської спільноти; стати дослідницьким центром і базою фундаментальних та експериментальних знань; бути бізнес-інкубатором для розвитку підприємницьких навичок; бути платформою соціалізації студентів і майданчиком для публічних інтелектуальних дискусій.

Ситуація на ринку праці в Україні

Юлія ГОЛОВКО

Менеджер практики People Advisory Services, EY в Україні

Анастасія ДАНИЛЬСЬКА

Консультант практики People Advisory Services, EY в Україні

Команда EY People Advisory Services проводить Огляди ринку праці України з 2002 року. У межах дослідження EY у 2019 році було виявлено, що 79% компаній відчувають труднощі з утриманням і залученням співробітників. Зокрема, найбільші труднощі відчуваються у сферах продажів та інформаційних технологій. Основними причинами є: незадоволеність співробітників грошовою винагородою (75% компаній вказали цю причину), трудова міграція за кордон (42% компаній) і невідповідність кар'єрного зростання очікуванням співробітника (33% компаній).

Стартап-школа «Сікорські Челендж»

Олексій Струцинський

Директор інноваційного холдингу Sikorsky Challenge

Всім відома сумна статистика стартапів – серед загальної кількості початківців занадто мало успішних. Головна причина в тому, що багато стартаперів не мають чіткого розуміння всього комплексу необхідних заходів. Стартап-школа «Сікорскі челендж» ставить собі за мету дати розуміння стартаперам що і як робити – тому безкоштовно проводить навчання зі всіх тематичних питань не тільки для студентів, а й усіх винахідників, які здатні вести Україну шляхом інновацій та економічного зростання.

Майбутнє народжується сьогодні

Ірина МЕЛЬНИЧЕНКО

Керуючий партнер Kyiv Youth Flow Academy

Сьогодні часто говорять, що існуюча система початкової освіти себе вичерпала; багато в чому це правда. Але що ж запропонувати замість цього? Як має змінитися освіта, щоб дитина знайшла гідне місце в завтрашньому світі? Міжнародна мережа бізнес-освіти для дітей Youth Flow Academy четвертий рік впроваджує найефективніші світові методики фінансової грамотності, розвитку сильного мислення і емоційного інтелекту. Діюча програма – це симбіоз різноманітних процесів: формування навичок, розвитку мислення, посилення особистих якостей лідера.

Де знайти кошти для розквіту юних талантів?

Валерій КОЛОМЄЙЦЕВ

Міський голова міста Ладижин

У місті Ладижин Вінницької області працює незвичайний навчальний заклад, що був заснований задля відродження художніх промислів та народних ремесл, а зараз поєднує у собі декілька видів освітньої діяльності: позашкільну, загальну середню та професійно-технічну освіту. Учні мають можливість не тільки відвідувати гуртки, а й опанувати робітничу професією та по закінченню навчання отримати Свідоцтво державного зразка. Щоб забрати юних ладижинців з вулиці міська рада щорічно виділяє 3-5 мільйонів гривень, тож діти у ранньому віці дізнаються, що таке фотографія, гончарне мистецтво, токарний верстат, кулінарія.

«Агенти змін» Івано-Франківської області

Світлана КРОПЕЛЬНИЦЬКА

Менеджерка проекту «Проектно-освітній центр «Агенти змін», доцент кафедри фінансів Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника

Ігор ЦЕПЕНДА

Ректор Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, доктор політичних наук, професор

Проект «Створення проектно-освітнього центру розвитку інновацій та інвестицій в регіоні» переміг у конкурсі проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від ЄС. Однією з особливостей проекту, який впроваджується у Івано-Франківській області, є використання хмарної платформи Cisco WebEx Meetings для проведення навчальних та консалтингових заходів дистанційно – в режимі телеконференцій. Це дозволяє зменшити транспортні витрати під час підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування

Kaizen Institute – всесвітній бренд і лідер з постійного вдосконалення тепер в Україні

Іван САРВАР

Керуючий директор Кайдзен Інституту Україна

Японський термін «Кайдзе́н» означає безперервне вдосконалення. Саме це і є місією «Кайдзен Інститут Україна», яку він реалізує під час навчання і консалтингу своїх клієнтів. Стратегія Кайдзен у межах підприємства втілюється за допомогою командної роботи, творчих підходів до покращення процесів, стимулювання участі усіх працівників у вирішенні проблемних питань, особистій дисципліні, націленості на результат. Особливістю навчальних програм інституту є те, що вони проводяться не лише у формі корпоративних тренінгів, а й через Кайдзен™ тури в провідні українські та японські компанії.

Запровадження інвестиційних інструментів на регіональному та місцевому рівні

Олександр ІГНАТЕНКО

Старший експерт проекту «Партнерство для розвитку міст», доцент кафедри економічної політики та врядування НАДУ, д.н. держ.упр., к.е.н.

Створення інвестиційних паспортів і брошур «Гід інвестора», розробка Web-порталів і стратегій залучення інвестицій, проведення тренінгів та стаді-візитів для ознайомлення з передовим досвідом, допомога в організації національних, регіональних та місцевих інвестиційних форумів, проведення семінарів і консалтингових сесій у форматі WebEx телеконференцій – ось неповний перелік заходів в сфері залучення інвестицій, які здійснює канадійський проект ПРОМІС з впровадження інвестиційних інструментів на території Вінницької, Івано-Франківської, Запорізької та Полтавської областей.

Індустріальні парки – реальні можливості вже сьогодні!

Сергій КОНОНЕНКО

Директор установи «Агенція регіонального розвитку Київської області»

Україна потребує швидкого економічного зростання на основі залучення прямих іноземних інвестицій і впровадження сучасних інструментів регіонального розвитку. Саме для цього Київська обласна державна адміністрація і Київська обласна рада разом з Київською обласною торгово-промисловою палатою, Громадською організацією «Товариство дослідників України» і Білоцерківським національним аграрним університетом заснували у 2018 році установу «Агенція регіонального розвитку Київської області». Сьогодні Агенція займається територіальним маркетингом і, у першу чергу, демонструє потенційним інвесторам можливості індустріальних парків Київської області.

Що може зробити комунальне підприємство для розвитку підприємництва?

Катерина ГОЛОВІНА

Керівник проектів та програм, прес-секретар КП БМР «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс»

Сьогодні органи місцевого самоврядування розуміють: майбутнє за підприємництвом. Саме тому в комунальному підприємстві Білоцерківської міської ради «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс» організували на базі вільних ресурсів Авіаційного комплексу бізнес-парк для розвитку малого та середнього бізнесу. Головний напрямок розвитку підприємництва Бізнес-парка – авіаційний, але тут працюють також і підприємці іншого спрямування: меблевики, металообробники, електротехніки, поліграфісти і навіть ювеліри.

Агенція регіонального розвитку, як акселератор стратегічного розвитку Хмельниччини

Роман Примуш

Директор Агенції регіонального розвитку Хмельницької області

Розробка стратегії регіонального розвитку Хмельницької області на період 2021-2027 років відбувається на основі об’єднання зусиль експертів, науковців, бізнесу, влади, громадськості. Активну роль у розробці стратегії відіграє Агенція регіонального розвитку Хмельницької області. Для того, щоб прискорити економічне зростання регіону Агенція допомагає об’єднаним територіальним громадам створювати інвестиційні паспорти і впроваджувати стандарти роботи з інвесторами.

Просторове планування використання і охорони земель як інструмент боротьби з бідністю в сільській місцевості

Сергій КУБАХ

Експерт з питань управління земельними ресурсами Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»

В результаті проведення реформи децентралізації територіальні громади отримують в управління значні земельні ресурси. Але органи місцевого самоврядування поки що не мають інструментів управління цими ресурсами на основі сучасних ГІС-технологій. Проектом Агросільрозвиток розроблено методологію, яка дозволяє впровадити системний підхід до управління ресурсами і поєднати розробку стратегій соціально-економічного розвитку громад з розробкою документації просторового планування.

Від народного до міжнародного: народний бренд Мелітопольщини на шляху до отримання статусу продукту із захищеним географічним зазначенням походження

Геннадій ПОДШИВАЛОВ

Президент ГС «Асоціація виробників Мелітопольської черешні»

Продукти з географічним маркуванням у назві мають унікальні особливості, які пов’язані з їх походженням з певного регіону. Такі назви асоціюються з неповторними традиціями, культурною спадщиною та історією. Одним з таких продуктів є широко відома черешня з Мелітополя. Нещодавно у Мелітополі була зареєстрована Громадська спілка «Асоціація виробників мелітопольської черешні», яка розпочала реєстрацію бренду «Мелітопольська черешня» разом з експертами Проекту ЄС «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні».

Забезпечення населення якісною водою – завдання органів місцевого самоврядування

Дмитро Жадаєв

Директор ТОВ «Діфрано Юніон»

Проблема малих населених пунктів — відсутність централізованого очищення води, яка подається населенню. Наслідки використання неочищеної води: корозія та руйнування труб, перегрівання та пошкодження котлового обладнання, перевитрата електроенергії, шкідливий вплив на здоров’я. Вирішення проблеми — будівництво станцій очищення води. Саме цим шляхом пішли у місті Буча Київської області, в якому вода мала підвищений вміст заліза, марганцю, механічних домішок та сірководню. Особливістю проекту стало зменшення його вартості завдяки використанню лише тих закордонних комплектуючих, які не мають українських аналогів.

Виробництво сувенірної продукції – актуальна потреба кожного регіону

Наталія ВОЛОШИНА

Виконавчий директор Асоціації Виробників та Імпортерів Рекламних Сувенірів України

Бізнес виробництва сувенірів в Україні досі розвинений недостатньо. У той же час сьогодні кожний регіон намагається привернути увагу до себе туристів і потенційних інвесторів. Для цього регіони розробляють стратегії територіального маркетингу, в яких сувенірна продукція займає одне з ключових місць. Для того, щоб зробити виробництво сувенірної продукції в Україні більш ефективним підприємці об’єднались в Асоціацію Виробників та Імпортерів Рекламних Сувенірів України. Сьогодні Асоціація розкриває секрети сувенірного бізнесу для ОТГ.

Чугуїв туристичний

Галина Мінаєва

Міський голова Чугуєва

У місті Чугуєві постійно працюють над тим, щоб привертати увагу до об'єктів культурної спадщини, популяризувати Харківську область як інвестиційний, туристичний і привабливий для відпочинку українців регіон. Для просування Чугуєва, як туристичного бренду, зроблено чимало: створено туристичний інформаційний центр, облаштовано майданчик для проведення майстер-класів під час Міжнародних рєпінських пленерів, встановлено тролей довжиною 720 м над річкою Сіверський Донець, створено мурали на торцях двох багатоповерхових будинків – у вигляді портрета Іллі Рєпіна і фрагмента його найбільш відомої картини «Запорожці».

Підписатися на отримання електронної версії журналу "Стратегія розвитку"

Теги: